Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Bild på Staffan Edling av Emma Lord.

Staffan Edling

Doktorand

Bild på Staffan Edling av Emma Lord.

Political Epistemology : Knowledge and Advocacy in Trade Union Research

Politisk epistemologi : Kunskap och påverkan i fackliga utredning

Författare

  • Staffan Edling

Summary, in Swedish

Politiska organisationer anställer ofta, och i allt högre utsträckning, utredare och andra kunskapsarbetare för att producera kunskap och politiska förslag, och den svenska fackliga centralorganisationen LO har sedan 1930-talet anställt nationalekonomer och andra samhällsvetare. Genom analys- och presentationsmetoder som liknar den akademiska samhällsvetenskapen, och genom interaktion med talespersoner för fackföreningsmedlemmar, producerar dessa utredare rapporter och andra texter som innehåller kunskapspåståenden och politiska förslag, och som fungerar som påverkansarbete. Med utgångspunkt från perspektiv inom vetenskapssociologi och teknik- och vetenskapsstudier har jag studerat LO:s utredningsverksamhet genom intervjuer, deltagande observation och dokumentanalys. Jag ägnar särskild uppmärksamhet åt samspelet mellan politiska och epistemiska fenomen i deras utredningsarbete, och åt de situationella gränser som dras mellan dessa två kategorier. Jag analyserar LO:s utredningsarbete genom att följa tre olika analytiska spår: produktionen av olika typer av språkliga yttranden i LO-rapporter, LO-utredarnas anspråk på att tala för LO-förbundens medlemmar, och hur LO-utredningarna förhåller sig till akademi, politik och andra platser förstådda som för utredarna externa sociala världar. Genom dessa analytiska spår argumenterar jag för att politisk kunskapsproduktion inom LO bygger på ett samspel mellan å ena sidan epistemisk representationen av verkligheten, och å andra sidan politisk representation av LO-förbundens medlemmar, och samtidigt som gränser i vissa situationer dras mellan dessa två typer av representation så löses dessa gränser i andra situationer upp. Eftersom distinktionen mellan att tala för medlemmarna och representera verkligheten därmed är situationsbunden, och stundtals upplöst, kan frågor om orsakssamband mellan politik och kunskap i utredningarna som bäst besvaras lokalt och i specifika situationer, vilket utmanar vanliga antaganden om politisk kunskapsproduktion som antingen värderingsfri eller reducerbar till politiskt påverkansarbete.

Avdelning/ar

  • Sociologi

Publiceringsår

2024-10

Språk

Engelska

Volym

80

Dokumenttyp

Doktorsavhandling

Förlag

Lunds universitet

Ämne

  • Sociology

Nyckelord

  • fackförbund
  • fackliga utredningar
  • LO
  • politisk epistemologi
  • expertis
  • trade unions
  • policy research
  • political epistemology
  • expertise
  • LO

Aktiv

Published

Handledare

  • Sara Eldén
  • Alison Gerber

ISBN/ISSN/Övrigt

  • ISSN: 1102–4712
  • ISSN: 1102–4712
  • ISBN: 978-91-8104-249-8
  • ISBN: 978-91-8104-250-4

Försvarsdatum

6 december 2024

Försvarstid

10:00

Försvarsplats

Edens hörsal, Allhelgona kyrkogata 14, Lund

Opponent

  • Linda Sonneryd (Professor)