Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Estetlärare måste börja synliggöra allt jobb de gör

Den här artikeln är över 5 år gammal, och informationen kan därför vara inaktuell.

Carola Aili, lektor i pedagogik, intervjuas av tidningen Uttryck, Lärarförbundets tidning för lärare i estetiska ämnen, i deras temanummer om stolthet och status (nr 3 2015).

Estetämnena flyger under radarn i skoldebatten. Skönt - eller ett hot mot statusen? Lyft fram varför kunskaperna behövs i samhället, uppmanar forskare. I artikeln ”Har någon sett min status?”(Uttryck 2015-06-12) säger Carola:

”Samtidigt kan estetlärarna bli lite för viktiga på sin skola. Carola Aili har intervjuat lärare som är sjukskrivna på grund av utmattning. Hon upptäckte att lärarna i estetiska ämnen hade en arbetssituation som skilde ut sig. En bildlärare berättade att eleverna ofta ville komma in i fotolabbet eller keramikrummet utanför lektionstid och att hon kämpade med en liten budget och fick tigga hos företag för att få ihop till sitt material. På samma sätt bad musiklärarens elever ofta om hjälp med att plocka ut ackord på rasten.

Man har inte hjärta att säga nej och svårt att sätta gränser. Det tas också för givet att man ska fixa luciafirandet och avslutningen – jättemycket jobb utan extra ersättning. Någon lärare valde att sluta göra dessa uppgifter – och vilket liv det blev! berättar Carola Aili.

Hon tror att estetlärarna måste börja synliggöra allt jobb de faktiskt gör.”

Läs hela artikeln på lararnasnyheter.se