Forskarstudier i genusvetenskap
På Lunds universitet har du möjlighet att studera på forskarnivå vid alla åtta fakulteter. Forskarutbildningen är en viktig del i universitetets uppdrag och ansvar, och som doktorand - som man kallas när man är forskarstuderande - är du en viktig del av forskningen vid Lunds universitet.
Forskarutbildning i genusvetenskap vid Lunds universitet omfattar 240 högskolepoäng (motsvarande fyra års studier) och avslutas med att doktoranden vid en offentlig disputation försvarar sin tryckta doktorsavhandling. Fil.lic.-examen omfattar 120 högskolepoäng och avslutas med en licentiatavhandling, som ventileras vid ett offentligt seminarium.
På Avdelningen för genusvetenskap är professor Helle Rydström forskarutbildningsansvarig med flertalet annan akademisk personal som fungerar som handledare och examinatorer.
Blir du antagen som doktorand väntar ett antal spännande och omväxlande år. Som doktorand förväntas du förutom dina forskarstudier undervisa inom ramen för grundutbildningen och/eller ta dig an administrativa sysslor.
Du är behörig till forskarutbildningen om du har:
- Avlagt en examen på avancerad nivå
- Fullgjort kursfordringar om minst 240 högskolepoäng, varav minst 60 högskolepoäng på avancerad nivå, eller
- På något annat sätt inom eller utom landet förvärvat i huvudsak motsvarande kunskaper.
- Särskild behörighet för att antas till utbildning på forskarnivå i genusvetenskap är fullgjorda kursfordringar om minst 30 högskolepoäng inom genusvetenskap på avancerad nivå, varav minst 15 högskolepoäng utgörs av examensarbete på avancerad nivå, eller motsvarande kunskaper förvärvade inom eller utom landet.
Kontaktinformation
Forskarutbildningsansvarig
Helle Rydström, professor
helle [dot] rydstrom [at] genus [dot] lu [dot] se
Tel. 046 222 09 52
Administratör
Aster Tommasini
aster [dot] tommasini [at] genus [dot] lu [dot] se
